Excellence Day 2018

Excellence Day is not about competing with others. It is about competing with ourselves, striving to do better and only then, we can bring out our best unique potentials that we can share not only for ourselves but for the community at large and the world. Each of us is unique with different strengths, and it is crucial that we are able to realise each of our strengths by competing against ourselves and continually pushing to be better each time. This is the idea behind the “Most Improved Award”, and it is to be truly celebrated. Excellence should not be limited just for ourselves, but instead, it should be extended to make a difference for the community and the world. Each and every person has the potential to make a difference in the world, and it is up to us to step up and make that change.

A total of 325 awards were given, and the following students were the award recipients on Excellence Day:

NameClassAward
Hashviitha NirmalPre-NurseryBrainy Brain
Anaya Aracely PrakarsaNurseryBrainy Brain
Emmelyn Sarah GunadiKindergarten 1Brainy Brain
Bennedict Jacob DarmawanKindergarten 2Brainy Brain
Eugenia QuinnPre-NurseryHearty Heart
Kiandra Shakaella ZaiqaNurseryHearty Heart
Miguel Jay FajardoKindergarten 1Hearty Heart
Aleazhar Hatami PribadiKindergarten 2Hearty Heart
Allana Adzani PrakarsaPrimary 1Best in English (Gold)
Aliya Paramita RasyidPrimary 1Best in Chinese (Gold)
Allana Adzani PrakarsaPrimary 1Best in Bahasa Indonesia (Gold)
Sean DominickPrimary 1Best in Mathematics (Gold)
Allana Adzani PrakarsaPrimary 1Best in Citizenship (Gold)
Allana Adzani PrakarsaPrimary 1Most Improved in English
Aliya Paramita RasyidPrimary 1Most Improved in Chinese
Allana Adzani PrakarsaPrimary 1Most Improved in Bahasa Indonesia
Allana Adzani PrakarsaPrimary 1Most Improved in Mathematics
Aliya Paramita RasyidPrimary 1Most Improved in Citizenship
Aliya Paramita RasyidPrimary 1Best Effort in English
Allana Adzani PrakarsaPrimary 1Best Effort in Chinese
Aliya Paramita RasyidPrimary 1Best Effort in Bahasa Indonesia
Aliya Paramita RasyidPrimary 1Best Effort in Mathematics
Sean DominickPrimary 1Best Effort in Citizenship
Ji Yun LeePrimary 2Best in Mathematics (Gold)
Tabinda Quinny SugandiPrimary 2Best in English (Gold)
Abellia Zahara PribadiPrimary 2Best in Chinese (Gold)
Max Clifford BrockmannPrimary 2Best in Citizenship (Gold)
Max Clifford BrockmannPrimary 2Best in Bahasa Indonesia (Gold)
Max Clifford BrockmannPrimary 2Best in Mathematics (Silver)
Abellia Zahara PribadiPrimary 2Best in English (Silver)
Max Clifford BrockmannPrimary 2Best in Chinese (Silver)
Abellia Zahara PribadiPrimary 2Best in Citizenship (Silver)
Abellia Zahara PribadiPrimary 2Best in Bahasa Indonesia (Silver)
Claudia LumantoPrimary 2Most Improved in Mathematics
Trevor Raffael HadiyantoPrimary 2Most Improved in English
Claudia LumantoPrimary 2Most Improved in Bahasa Indonesia
Claudia LumantoPrimary 2Most Improved in Citizenship
Marco Aragon RyusanPrimary 2Most Improved in Chinese
Brandon Christopher TanamasPrimary 2Best Effort in Mathematics
Ryu Reizo DarmawanPrimary 2Best Effort in English
Tabinda Quinny SugandiPrimary 2Best Effort in Bahasa Indonesia
Ji Yun LeePrimary 2Best Effort in Citizenship
Ji Yun LeePrimary 2Best Effort in Chinese
Marc Clayton BrockmannPrimary 3Best in Bahasa Indonesia (Gold)
Marc Clayton BrockmannPrimary 3Best in Citizenship (Gold)
Marc Clayton BrockmannPrimary 3Best in English (Gold)
Marc Clayton BrockmannPrimary 3Best in Science (Gold)
Marc Clayton BrockmannPrimary 3Best in Mathematics (Gold)
Marc Clayton BrockmannPrimary 3Best in Chinese (Gold)
Hilvisha Caliana HasibuanPrimary 3Best in Bahasa Indonesia (Silver)
Charlene Natasha ChandraPrimary 3Best in Citizenship (Silver)
Kushaan Anand ThawaniPrimary 3Best in English (Silver)
Anika PoojaryPrimary 3Best in Science (Silver)
Marcello Anthony Minar WidjajaPrimary 3Best in Mathematics (Silver)
Charlene Natasha ChandraPrimary 3Best in Chinese (Silver)
Kushaan Anand ThawaniPrimary 3Most Improved in Bahasa Indonesia
Aditya Dharmendra BarkiPrimary 3Most Improved in Citizenship
Liliana Sophia StillPrimary 3Most Improved in English
Liliana Sophia StillPrimary 3Most Improved in Science
Aditya Dharmendra BarkiPrimary 3Most Improved in Mathematics
Louis Alvern Vicenzo GoldshelPrimary 3Most Improved in Chinese
Anika PoojaryPrimary 3Best Effort in Bahasa Indonesia
Anika PoojaryPrimary 3Best Effort in Citizenship
Anika PoojaryPrimary 3Best Effort in English
Louis Alvern Vicenzo GoldshelPrimary 3Best Effort in Science
Anika PoojaryPrimary 3Best Effort in Mathematics
Anika PoojaryPrimary 3Best Effort in Chinese
Avishta Vinayaki Amit SureshPrimary 4Best in English (Gold)
Sherryn Angelica ChandraPrimary 4Best in Chinese MS (Gold)
Avishta Vinayaki Amit SureshPrimary 4Best in Chinese FM (Gold)
Avishta Vinayaki Amit SureshPrimary 4Best in Mathematics (Gold)
Avishta Vinayaki Amit SureshPrimary 4Best in Science (Gold)
Dissa Alicia SalmaPrimary 4Best in Bahasa Indonesia (Gold)
Raihan Faizurrahmaan JunaediPrimary 4Best in Citizenship (Gold)
Raihan Faizurrahmaan JunaediPrimary 4Best in English (Silver)
Mirza Mufarrij AkbarPrimary 4Best in Mathematics (Silver)
Raihan Faizurrahmaan JunaediPrimary 4Best in Science (Silver)
Raihan Faizurrahmaan JunaediPrimary 4Best in Bahasa Indonesia (Silver)
Avishta Vinayaki Amit SureshPrimary 4Best in Citizenship (Silver)
Kenzie Kennaya TanzilPrimary 4Most Improved in English
Jason Christian LeonardiPrimary 4Most Improved in Chinese MS
Audrey GrzeskiPrimary 4Most Improved in Chinese FM
Audrey GrzeskiPrimary 4Most Improved in Mathematics
Janice Christabella TanamasPrimary 4Most Improved in Science
Janice Christabella TanamasPrimary 4Most Improved in Bahasa Indonesia
Mirza Mufarrij AkbarPrimary 4Most Improved in Citizenship
Audrey GrzeskiPrimary 4Best Effort in English
Marvelin Callista Bryanna HooPrimary 4Best Effort in Chinese MS
Avishta Vinayaki Amit SureshPrimary 4Best Effort in Chinese FM
Kairi Algren DarmawanPrimary 4Best Effort in Mathematics
Dissa Alicia SalmaPrimary 4Best Effort in Science
Avishta Vinayaki Amit SureshPrimary 4Best Effort in Bahasa Indonesia
Jason Christian LeonardiPrimary 4Best Effort in Citizenship
Trevyn Theodore TjandraPrimary 5Best in Mathematics (Gold)
Alexa Diandra PutrinagaPrimary 5Best in English (Gold)
Hsieh Po HanPrimary 5Best in Chinese MS (Gold)
Devina Mardiani WangsajayaPrimary 5Best in Chinese FM (Gold)
Trevyn Theodore TjandraPrimary 5Best in Science (Gold)
Alexa Diandra PutrinagaPrimary 5Best in Bahasa Indonesia (Gold)
Alexa Diandra PutrinagaPrimary 5Best in Citizenship (Gold)
Alexa Diandra PutrinagaPrimary 5Best in Mathematics (Silver)
Trevyn Theodore TjandraPrimary 5Best in English (Silver)
Alexa Diandra PutrinagaPrimary 5Best in Science (Silver)
Roy Aryasatya YuwonoPrimary 5Best in Bahasa Indonesia (Silver)
Roy Aryasatya YuwonoPrimary 5Best in Citizenship (Silver)
Roy Aryasatya YuwonoPrimary 5Most Improved in Mathematics
Veshty Patricia TaniaPrimary 5Most Improved in English
Aurelia Clarisa LumantoPrimary 5Most Improved in Chinese MS
Steven Altair KleinPrimary 5Most Improved in Chinese FM
Veshty Patricia TaniaPrimary 5Most Improved in Science
Mellisa ChristiePrimary 5Most Improved in Bahasa Indonesia
Trevyn Theodore TjandraPrimary 5Most Improved in Citizenship
Aurelia Clarisa LumantoPrimary 5Best Effort in Mathematics
Mellisa ChristiePrimary 5Best Effort in English
Trevyn Theodore TjandraPrimary 5Best Effort in Chinese MS
Steven Altair KleinPrimary 5Best Effort in Chinese FM
Kylie ChenPrimary 5Best Effort in Science
Veshty Patricia TaniaPrimary 5Best Effort in Bahasa Indonesia
Hsieh Po HanPrimary 5Best Effort in Citizenship
Shekilla Zakee Raghid MartizaPrimary 6Best in Mathematics (Gold)
Shekilla Zakee Raghid MartizaPrimary 6Best in Citizenship (Gold)
Shekilla Zakee Raghid MartizaPrimary 6Best in Bahasa Indonesia (Gold)
Shekilla Zakee Raghid MartizaPrimary 6Best in Science (Gold)
Neil Issac Ignatious D'SouzaPrimary 6Best in Chinese FM (Gold)
Shekilla Zakee Raghid MartizaPrimary 6Best in Chinese MS (Gold)
Shekilla Zakee Raghid MartizaPrimary 6Best in English (Gold)
Natalia Alexandra JohnPrimary 6Best in Mathematics (Silver)
Natalia Alexandra JohnPrimary 6Best in Citizenship (Silver)
Steven Andrian ChandraPrimary 6Best in Bahasa Indonesia (Silver)
Richard Antonius Bryan HooPrimary 6Best in Science (Silver)
Richard Antonius Bryan HooPrimary 6Best in English (Silver)
Richard Antonius Bryan HooPrimary 6Most Improved in Mathematics
Kent LeonardiPrimary 6Most Improved in Citizenship
Natalia Alexandra JohnPrimary 6Most Improved in Bahasa Indonesia
Joe Frans BijiPrimary 6Most Improved in Science
Neil Issac Ignatious D'SouzaPrimary 6Most Improved in Chinese FM
Natalia Alexandra JohnPrimary 6Most Improved in Chinese MS
Natalia Alexandra JohnPrimary 6Most Improved in English
Neil Issac Ignatious D'SouzaPrimary 6Best Effort in Mathematics
Joe Frans BijiPrimary 6Best Effort in Citizenship
Joe Frans BijiPrimary 6Best Effort in Bahasa Indonesia
Joe Frans BijiPrimary 6Best Effort in Science
Joe Frans BijiPrimary 6Best Effort in Chinese FM
Kensya Avenia TanzilPrimary 6Best Effort in Chinese MS
Joe Frans BijiPrimary 6Best Effort in English
Dustin FedererSecondary 1Best in English (Gold)
Ankit Kumar PoojarySecondary 1Best in Mathematics (Gold)
Ankit Kumar PoojarySecondary 1Best in Science (Gold)
Nicole Eridani KleinSecondary 1Best in Being Human (Gold)
Josemaria Deven KyosanSecondary 1Best in Citizenship (Gold)
Ankit Kumar PoojarySecondary 1Best in Chinese (Gold)
Vasco SebastianSecondary 1Most Improved in English
Nicole Eridani KleinSecondary 1Most Improved in Mathematics
Vasco SebastianSecondary 1Most Improved in Science
Vasco SebastianSecondary 1Most Improved in Being Human
Nicole Eridani KleinSecondary 1Most Improved in Bahasa Indonesia
Vasco SebastianSecondary 1Most Improved in Chinese
Nicole Eridani KleinSecondary 1Best Effort in English
Josemaria Deven KyosanSecondary 1Best Effort in Mathematics
Josemaria Deven KyosanSecondary 1Best Effort in Science
Josemaria Deven KyosanSecondary 1Best Effort in Being Human
Ankit Kumar PoojarySecondary 1Best Effort in Bahasa Indonesia
Josemaria Deven KyosanSecondary 1Best Effort in Chinese
Alethea Viane Prianka WidiartoSecondary 2Best in English (Gold)
Alethea Viane Prianka WidiartoSecondary 2Best in Being Human (Gold)
Jocelyn ArdeliaSecondary 2Best in Science (Gold)
Tristan TheodoreSecondary 2Best in Mathematics (Gold)
Alethea Viane Prianka WidiartoSecondary 2Best in Citizenship (Gold)
Alethea Viane Prianka WidiartoSecondary 2Best in Chinese
Jocelyn ArdeliaSecondary 2Best in English (Silver)
Jocelyn ArdeliaSecondary 2Best in Being Human (Silver)
Alethea Viane Prianka WidiartoSecondary 2Best in Science (Silver)
Alethea Viane Prianka WidiartoSecondary 2Best in Mathematics (Silver)
Jocelyn ArdeliaSecondary 2Best in Bahasa Indonesia (Silver)
Jocelyn ArdeliaSecondary 2Best in Chinese (Silver)
KenziSecondary 2Most Improved in English
Vergie TaniaSecondary 2Most Improved in Being Human
Jocelyn ArdeliaSecondary 2Most Improved in Science
Alycia Caitlin KurniawanSecondary 2Most Improved in Mathematics
Vergie TaniaSecondary 2Most Improved in Bahasa Indonesia
Tristan TheodoreSecondary 2Most Improved in Chinese
Alycia Caitlin KurniawanSecondary 2Best Effort in English
Alycia Caitlin KurniawanSecondary 2Best Effort in Being Human
Justin WilliamSecondary 2Best Effort in Science
Vergie TaniaSecondary 2Best Effort in Mathematics
Alycia Caitlin KurniawanSecondary 2Best Effort in Bahasa Indonesia
Josephine HillarySecondary 2Best Effort in Chinese
Victoria CherylSecondary 3Best in Physics (Gold)
Victoria CherylSecondary 3Best in Biology (Gold)
Victoria CherylSecondary 3Best in Chemistry (Gold)
Victoria CherylSecondary 3Best in English (Gold)
Darrick SuryawijayaSecondary 3Best in Chinese (Gold)
Victoria CherylSecondary 3Best in Bahasa Indonesia (Gold)
Darrick SuryawijayaSecondary 3Best in Mathematics (Gold)
Victoria CherylSecondary 3Best in Additional Mathematics (Gold)
Victoria CherylSecondary 3Best in Economics (Gold)
Victoria CherylSecondary 3Best in Business Studies (Gold)
Bryan Matthew BudiputraSecondary 3Best in Physics (Silver)
Magellan Frances WirawanSecondary 3Best in Biology (Silver)
Magellan Frances WirawanSecondary 3Best in Chemistry (Silver)
Victoria CherylSecondary 3Best in English (Silver)
Victoria CherylSecondary 3Best in Chinese (Silver)
Magellan Frances WirawanSecondary 3Best in Bahasa Indonesia (Silver)
Victoria CherylSecondary 3Best in Mathematics (Silver)
Darrick SuryawijayaSecondary 3Best in Additional Mathematics (Silver)
Gregory AdiprawiraSecondary 3Best in Economics (Silver)
Magellan Frances WirawanSecondary 3Best in Business Studies (Silver)
Arvin Riswara RasyidSecondary 3Most Improved in Physics
Jason ChristopherSecondary 3Most Improved in Biology
Jason ChristopherSecondary 3Most Improved in Chemistry
Victoria CherylSecondary 3Most Improved in English
Darrel Ferdinand PingkardiSecondary 3Most Improved in Chinese
Gregory AdiprawiraSecondary 3Most Improved in Bahasa Indonesia
Victoria CherylSecondary 3Most Improved in Mathematics
Victoria CherylSecondary 3Most Improved in Additional Mathematics
Victoria CherylSecondary 3Most Improved in Economics
Arvin Riswara RasyidSecondary 3Most Improved in Business Studies
Darrel Ferdinand PingkardiSecondary 3Best Effort in Physics
Darrick SuryawijayaSecondary 3Best Effort in Biology
Gregory AdiprawiraSecondary 3Best Effort in Chemistry
Bryan Matthew BudiputraSecondary 3Best Effort in English
Margaret Gabrielle PersikSecondary 3Best Effort in Chinese
Arvin Riswara RasyidSecondary 3Best Effort in Bahasa Indonesia
Gregory AdiprawiraSecondary 3Best Effort in Mathematics
Gregory AdiprawiraSecondary 3Best Effort in Additional Mathematics
Magellan Frances WirawanSecondary 3Best Effort in Economics
Bryan Matthew BudiputraSecondary 3Best Effort in Business Studies
Ishayu Narendra JadeSecondary 4Best in Physics (Gold)
Gabriella Shamira SaksonoSecondary 4Best in Biology (Gold)
Jessica Hendrawan PutriSecondary 4Best in Chemistry (Gold)
AngelineSecondary 4Best in English (Gold)
Melinda Astari WidjajaSecondary 4Best in Chinese (Gold)
Jessica Hendrawan PutriSecondary 4Best in Bahasa Indonesia (Gold)
Gabriella Shamira SaksonoSecondary 4Best in Mathematics (Gold)
Kim Hong JeonSecondary 4Best in Additional Mathematics (Gold)
Kim Hong JeonSecondary 4Best in Economics (Gold)
AngelineSecondary 4Best in Business Studies (Gold)
Jessica Hendrawan PutriSecondary 4Best in Art and Design (Gold)
Kim Hong JeonSecondary 4Best in Physics (Silver)
Jessica Hendrawan PutriSecondary 4Best in Biology (Silver)
Khansa Rania EgiearaSecondary 4Best in English (Silver)
Melinda Astari WidjajaSecondary 4Best in Bahasa Indonesia (Silver)
Kim Hong JeonSecondary 4Best in Mathematics (Silver)
Ishayu Narendra JadeSecondary 4Best in Additional Mathematics (Silver)
AngelineSecondary 4Best in Economics (Silver)
Melinda Astari WidjajaSecondary 4Best in Business Studies (Silver)
Jesslyn HillarySecondary 4Most Improved in Physics
AngelineSecondary 4Most Improved in Biology
Ishayu Narendra JadeSecondary 4Most Improved in Chemistry
SebastianSecondary 4Most Improved in English
Melinda Astari WidjajaSecondary 4Most Improved in Chinese
Kevin Leonardo KatiliSecondary 4Most Improved in Bahasa Indonesia
Kevin Leonardo KatiliSecondary 4Most Improved in Mathematics
AngelineSecondary 4Most Improved in Additional Mathematics
Kevin Leonardo KatiliSecondary 4Most Improved in Economics
Roy KhrisnaSecondary 4Most Improved in Business Studies
Anastacia ErickaSecondary 4Most Improved in Art and Design
Jessica Hendrawan PutriSecondary 4Best Effort in Physics
Ishayu Narendra JadeSecondary 4Best Effort in Biology
Gabriella Shamira SaksonoSecondary 4Best Effort in Chemistry
Jessica Hendrawan PutriSecondary 4Best Effort in English
ErickaSecondary 4Best Effort in Chinese
Raynard ArifinSecondary 4Best Effort in Bahasa Indonesia
Raynard ArifinSecondary 4Best Effort in Mathematics
Jesslyn HillarySecondary 4Best Effort in Additional Mathematics
Jessica Hendrawan PutriSecondary 4Best Effort in Economics
Jessica Hendrawan PutriSecondary 4Best Effort in Business Studies
Jessica Hendrawan PutriSecondary 4Best Effort in Art and Design
Dylan FrederickJunior College 1Best in General Paper (Gold)
Dylan FrederickJunior College 1Best in Mathematics (Gold)
Dylan FrederickJunior College 1Best in Biology (Gold)
Dylan FrederickJunior College 1Best in Physics (Gold)
Dylan FrederickJunior College 1Best in Business Studies (Gold)
Dylan FrederickJunior College 1Best in Economics (Gold)
Alyssa SylvanyaJunior College 1Most Improved in General Paper
Febian Mario ArdhanaJunior College 1Most Improved in Mathematics
Febian Mario ArdhanaJunior College 1Most Improved in Physics
Ferren RachielJunior College 1Most Improved in Business Studies
Alyssa SylvanyaJunior College 1Best Effort in Mathematics
Alyssa SylvanyaJunior College 1Best Effort in Physics
John MaltJunior College 1Best Effort in Business Studies
Dylan FrederickJunior College 1Best Effort in Economics
Trevyn Theodore TjandraPrimary 5Outstanding CCA Member(Maths Club)
Marc Clayton BrockmannPrimary 3Outstanding CCA Member (Science Club)
Roy Aryasatya YuwonoPrimary 5Outstanding CCA Member (Robotics)
Ankit Kumar Poojary Secondary 1Outstanding CCA Member (Robotics)
Neil Issac Ignatious D'SouzaPrimary 6Outstanding CCA Member (Badminton)
Liliana Sophia StillPrimary 3Outstanding CCA Member (Art)
Max Clifford BrockmannPrimary 2Outstanding CCA Member (Marching Band)
Ji Yun LeePrimary 2Outstanding CCA Member (Ukelele)
Ethan Chirstopher MaltPrimary 5Outstanding CCA Member (Soccer)
Mellisa ChristiePrimary 5Outstanding CCA Member (Archery)
Devina Mardiani WangsajayaPrimary 5Outstanding CCA Member (Baking)
Jessica Hendrawan PutriSecondary 4Outstanding CCA Member (Debate Club)
Sarah Angelica MaltSecondary 2Outstanding CCA Member (Basketball)
Josemaria Deven Kyosan Secondary 1Outstanding CCA Member (Badminton)
Darrel Ferdinand PingkardiSecondary 3Outstanding CCA Member (Archery)
Jason Christopher KodyatSecondary 3Outstanding CCA Member (Soccer)
Beatrice Annabelle ChenPrimary 4Prefectorial Service (Silver)
Kairi Algen DarmawanPrimary 4Prefectorial Service (Silver)
Marvelin Callista Bryanna HooPrimary 4Prefectorial Service (Silver)
Raihan Faizurrahmaan JunaediPrimary 4Prefectorial Service (Silver)
Alexa Diandra PutrinagaPrimary 5Prefectorial Service (Silver)
Aurelia Clarisa LumantoPrimary 5Prefectorial Service (Silver)
Devina Mardiani WangsajayaPrimary 5Prefectorial Service (Silver)
Mellisa ChristiePrimary 5Prefectorial Service (Gold)
Neil Issac Ignatious D'SouzaPrimary 6Prefectorial Service (Silver)
Shekilla Zakee Raghid MartizaPrimary 6Prefectorial Service (Gold)
Ankit Kumar PoojarySecondary 1Prefectorial Service (Silver)
Dustin FedererSecondary 1Prefectorial Service (Bronze)
Josemaria Deven KyosanSecondary 1Prefectorial Service (Silver)
Nicole Eridani KlienSecondary 1Prefectorial Service (Silver)
Alethea Viane Prianka WidiartoSecondary 2Prefectorial Service (Silver)
Jocelyn ArdeliaSecondary 2Prefectorial Service (Gold)
Justin WIlliamSecondary 2Prefectorial Service (Silver)
Natalie Tiffany SibourgSecondary 2Prefectorial Service (Gold)
Sarah Angelica MaltSecondary 2Prefectorial Service (Silver)
Tarra TheodoraSecondary 2Prefectorial Service (Silver)
Tristan TheodoreSecondary 2Prefectorial Service (Silver)
Arvin Riswara RasyidSecondary 3Prefectorial Service (Silver)
Bryan Matthew BudiputraSecondary 3Prefectorial Service (Gold)
Gregory AdiprawiraSecondary 3Prefectorial Service (Silver)
Magellan Frances WirawanSecondary 3Prefectorial Service (Gold)
Margaret Gabrielle PersikSecondary 3Prefectorial Service (Silver)
Alyssa SylvanyaJunior College 1Prefectorial Service (Gold)

Congratulations!

Leave a Reply